محله زعفرانیه تهران

محله زعفرانیه تهران

محله زعفرانیه تهران از گرانقیمت ترین و شناخته شده ترین محله های شمال شهر تهران است که در منطقه شمیرانات واقع شده است . این منطقه به علت قرار گیری در کوهپایه آب و هوای مطبوع و کوهستانی دارد و از قدیم الایام جزء محبوبترین و پر طرفدارترین محله های تهران به شمار می رفته است .این محله از غرب با رودخانه ولنجک، از شرق با تجریش، از جنوب با خیابان ولیعصر و محمودیه و از شمال با ارتفاعات کلک‌چال همسایه است. محله زعفرانیه در ناحیه ۲ منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد.

بافت محله زعفرانیه

محله زعفرانیه به دلیل داشتن قدمت طولانی‌ که دارد و همچنین بافت روستایش در گذشته، همچنان در بین برج‌ها و آپارتمان‌های بسیار لوکسش یک بافت قدیمی و سنتی هم به چشم می‌خورد. این محله از محلات بسیار خوش آب وهوای تهران به حساب می‌آید و طرفداران بسیاری دارد. علاوه بر آب‌و‌هوای خوب زعفرانیه چند موضوع دیگر باعث شهرت این محله شده است؛ یکی نزدیکی به مجموعه فرهنگی تاریخی سعد‌آباد و دیگری سکونت بسیاری از سفیران کشورهای خارجی در این محله که به دلیل تعدد سفارتخانه‌ها در این محله است.

 

علت نام گذاری محله زعفرانیه

در مورد نام‌گذاری این محله نظرات مختلفی وجود دارد، آن‌طور که در منابع مختلف آمده است این محله پیش اینکه زعفرانیه نام بگیرد به علت قرار داشتن اداره برق در آن منطقه به نام برق بامداد بوده است، بسیاری بر این باورند که در زمان قاجار به دلیل اینکه کاخ سعدآباد در این محله به رنگ زعفرانی بوده است، به مرور زمان توسط مردم به زعفرانیه تغییر نام داده است. در واقع در آن زمان هر کس قصد داست به این محله برود نشانی از زعفرانی بودن کاخ که در آن دوران از بناهای مشهور منطقه بوده می‌داده است.

در روایت دیگری از زبان دکتر منوچهر ستوده ایرانشناس و تاریخ‌دان برجسته میخوانیم که: اراضی زعفرانیه بخشوده محمد شاه قاجار به یکی از کنیزانش مشهور به زعفران باجی بوده‌است. و تا دوران رضا شاه زمین‌های این منطقه به صورت بایر و بخش از آن کشتزار کشاورزان شمیرانی بوده است. سالهای پایانی حکومت محمدرضا پهلوی در زمین‌های آن منطقه گندم کشت می‌شده است. از طرف دیگر با کمک شوکت الملک پنجاه من پیاز زعفران در سعد آباد کاشتند، که خوب به عمل آمد، و این کشت زعفران هم نزدیک خیابان زعفرانیه بود، که کم‌کم این خیابان به نام زعفرانیه خوانده شد.

خيابان های مهم محله زعفرانیه

زعفرانیه به اتوبان چمران دسترسی نسبتا خوبی دارد. از دسترسی‌های دیگر این محله امکان دسترسی به خیابان ولیعصر و شریعتی است. در مورد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بهتر است بدانید که تاکسی‌های این محله در میدان تجریش و همینطور ولنجک حضور دارند. نزدیکترین ایستگاه مترو به این محله هم ایستگاه مترو تجریش است. بی‌آر‌تی‌های خیابان ولیعصر هم جهت استفاده عموم حضور دارند. در کل باید بدانید که اگر قرار است به زعفرانیه بروید، در صورتیکه قرار است از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید باید ابتدا به میدان تجریش بروید و از وسایل حمل و نقل عمومی به این مقصد استفاده کنید.

خواندن این مقاله
ساختار زعفران

 

مراكز آموزشی و فرهنگی محله زعفرانیه

در زعفرانیه مدارس متعددی وجود دارد که نیازهای آموزشی ساکنین را برطرف می‌کند، در زیر نام تعدادی از آن‌ها آورده شده است:

 

دبستان غیردولتی دخترانه آفتاب آذرین واقع در خیابان فلاحی

متوسطه دوره دوم دولتی دخترانه سمیه

دبستان غیردولتی پسرانه سخت‌کوشان واقع در خیابان مقدس اردبیلی

مجتمع آموزشی دخترانه دولتی شهید صادقی واقع در خیابان نیاززاده

دبستان و راهنمایی بین‌المللی غیردولتی شهید مهدوی واقع در خیابان آصف

متوسطه دوره اول پسرانه دولتی هجرت واقع در خیابان آصف

در این محله آموزشگاه‌های زبان خارجی مانند آکادمی زبان‌های خارجی نوبل، مرکز بین المللی زبان‌های خارجی کارینو، آموزشگاه زبان صبوحی و … وجود دارد. ضمن اینکه آموزشگاه‌های فرهنگی، هنری بسیاری در زعفرانیه فعالیت دارند و پاسخگوی نیاز ساکنین محله می‌باشند. برای مثال آموزشگاه تخصصی آشپزی هنرکدبانو واقع در خیابان مقدس اردبیلی، آموزشگاه موسیقی سیمرغ نرسیده به سه راه زعفرانیه، آموزشگاه نقاشی مونالیزا جز این آموزشگاه‌ها هستند. همچنین دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی در خیابان فلاحی، نرسیده به خیابان اعجازی (آصف) قرار گرفته است.

 

مراکز خرید محله زعفرانیه

شناخته‌شده‌ترین مرکز تجاری زعفرانیه، مرکز تجاری پالادیوم در خیابان مقدس اردبیلی هست. سایر مراکز تجاری این محله عبارتند از مجتمع تجارى باميك که بالاتر از خیابان اعجازی (آصف) واقع شده است، مجتمع تجاری پیرامید واقع در خیابان مقدس اردبیلی، مجتمع تجاری اداری میلان واقع در خیابان مقدس اردبیلی بین الف و ب، زعفرانیه پلازا هم در تقاطع زعفرانيه و آصف قرار گرفته است.

ساکنین زعفرانیه برای خرید میوه و تره‌بار می‌توانند به بازار میوه و تره‌بار الف واقع در خیابان مقدس اردبیلی مراجعه کنند.

 

مساجد و حسینیه های شاخص محله زعفرانیه

زعفرانیه دارای چند مسجد می‌باشد که نام آنها در ادامه آورده شده است؛ مسجد محمودیه در کوچه شهید امیری ثوری، مسجد جامع ولنجک در انتهای خیابان اعجازی (آصف) و مسجد الزهرا در انتهای نیاززاده. نسبت به جمعیت این منطقه به نظر می‌رسد تعداد مساجد نسبت به سایر محلات کمتر است.

 

مراکز درمانی محله زعفرانیه

در این محله هیچ بیمارستانی وجود ندارد و ساکنین زعفرانیه باید از بیمارستان‌های نزدیک به محله استفاده کنند. بیمارستان شهدای تجریش یا بیمارستان نیکان اقدسیه از جمله این بیمارستان‌ها هستند. از درمانگاه‌های این محله می‌توان به درمانگاه خیریه عمل واقع در خیابان اعجازی(آصف) و درمانگاه اسدآباد واقع در خیابان نیاززاده اشاره کرد. مرکز اورژانس‌های اجتماعی در خیابان مقدس اردبیلی و خانه سلامت زعفرانیه واقع در خیابان فلاحی از دیگر مراکز درمانی این محله به حساب می‌آیند. تعداد داروخانه‌های محله زعفرانیه هم به اندازه کافی است که از بین آنها می‌توان به داروخانه دکتر شهبازی واقع در خیابان فلاحی، داروخانه دکتر نهروز در میدان اعجازی و داروخانه شبانه‌روزی صبای زعفرانیه … اشاره کرد. راستی در این محله یک بیمارستان تخصصی دامپزشکی وجود دارد که نام آن همای زعفرانیه است.

خواندن این مقاله
نگهداری زعفران

مراکز مهم دولتی محله زعفرانیه

زعفرانیه تهران را شاید بتوان محله ای نامید که بیشترین تعداد سفارت را دارد، از سفارت‌های واقع‌شده در این محله می‌توان به سفارت یمن واقع در خیابان اعجازی (آصف)، سفارت غنا واقع در خیابان مقدس اردبیلی، سفارت برزیل واقع در خیابان سرلشگر فتاحی، سفارت ویتنام در خیابان اعجازی (آصف)، سفارت بلاروس در خیابان شهید طاهری اشاره کرد. از دیگر مراکز دولتی این محله هم میتوان فرمانداری شمیرانات واقع در ابتدای خیابان مقدس اردبیلی، دادسرای ویژه روحانیت واقع در خیابان مقدس اردبیلی را نام برد. بانک‌های مختلفی مانند بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک صادرات، بانک شهر و … در زعفرانیه شعبه دارند. همچنین مراکزی هم مانند پلیس +۱۰ و دفاتر خدمات ارتباطی نیز در این محله فعالیت می‌کنند.

 

اماکن تفریحی و ورزشی محله زعفرانیه

شاخص‌ترین بخش این محله، مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد است که در زمینی به مساحت حدود ۱۱۰ هکتار در انتهای خیابان طاهری قرار گرفته است. این مجموعه دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، قنات، باغستان و چشمه‌سار و موزه و .. است. بناهای این مجموعه متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد. مجموعه فرهنی- تاریخی سعدآباد شامل چندین موزه بسیار دیدنی مانند موزه ظروف سلطنتی، موزه مردم شناسی، موزه فرشچیان و … است. همچنین کاخ‌های موجود در این مجموعه از زیباترین کاخ‌های کشور هستند که از بین آن‌ها می‌توان به کاخ سبز، کاخ اختصاصی، کاخ موزه سفید، کاخ موزه آب و … اشاره کرد.

ضمنا از پارک‌های این محله می‌توان به پارک ریحانه واقع در خیابان اعجازی (آصف)، پارک ولنجک واقع در ابتدای خیابان شهید اعجازی (آصف)، پارک کوهپایه واقع در انتهای خیابان نیاززاده، پارک ازغوان واقع در خیابان فلاحی ، پارک آصف واقع در خیابان علی حسینی و پارک تندرستی واقع در خیابان اعجازب (آصف) اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.