6 خواص زعفران برای مردان

6 خواص زعفران برای مردان

خواص زعفران برای مردان را می‌توانیم در دو دسته خواص عمومی و خواص اختصاصی طبقه‌بندی کنیم. در مورد خواص زعفران به طور کلی و به دفعات در مقالات گذشته مطالبی را ذکر کردیم و این بار بر روی خواص اختصاصی زعفران برای مردان با تکیه بر مطالب علمی روز دنیا تمرکز خواهیم کرد.

خواص عمومی زعفران برای مردان
زعفران به واسطه دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدانی می‌تواند نقش مهمی را در سلامت عمومی بدن و جلوگیری از بیماری‌های مختلف ایفا کند. گذشته از نقش درمانی زعفران می‌توانیم به تحریک‌کنندگی و ایجاد نشاط آن در فرد اشاره کنیم که به واقع نیاز زندگی امروز ماست.

همچنین طبق مطالعاتی که منتشر شده است تاثیر زعفران بر میزان اشتها و کاهش وزن نشان داده شده است. لازم به ذکر است که بسیاری از داروهای موجود برای لاغری بر پایه مواد مخدر هستند و در مقابل کاهش وزن و اشتهایی که برای شما به ارمغان می‌‌آورند سلامت شما را تهدید می‌کنند. اما زعفران می‌تواند شما را در راه کاهش وزن همراهی کند و عوارض جانبی به خصوصی را نیز به شما تحمیل نکند.

ضد سرطان
به طور کلی یکی از اصلی‌ترین عوامل سرطان‌زا رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن می‌باشند. رادیکال‌های آزاد به واسطه عادت‌های غلط انسانی در غذاخوردن و تحرک و برخی از اشعه‌های نورانی مانند فرابنفش به وجود می‌آیند.

پس در بدن ما به صورت مداوم رادیکال‌های آزاد که عامل اصلی ایجاد سرطان هستند به وجود می‌آیند. اما بدن ما نیز در این بین راهکار‌هایی برای دفاع ازخودش دارد و یکی از اصلی‌ترین این راهکارها مواد آنتی‌اکسیدان می‌باشد.

آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند در بدن تولید شده و یا از خارج از بدن به واسطه غذا به بدن وارد شوند. زعفران یکی از موارد خوراکی است که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست و نقش مهمی را در جلوگیری از سرطان‌هایی مانند پوست، مغز استخوان، پروستات، ریه، سینه و دهانه رحم ایفا می‌کند.

نتیجه: رادیکال‌های آزاد در بدن ما به صورت مداوم تولید می‌شوند. این رادیکال‌های آزاد یکی از عوامل اصلی سرطان هستند. راه مبارزه با رادیکال‌های آزاد مواد آنتی‌اکسیدانی است. زعفران سرشار از آنتی‌اکسیدان است.

سلامت قلبی
یکی از اصلی‌ترین مسائل تهدید کننده سلامت قلب در مردان رسوب چربی‌های مضر در عروق خونی تغذیه‌کننده قلب و کاهش اکسیژن رسانی به قلب و در نهایت سکته‌قلبی ناشی از هایپو‌اکسی است.

یکی از دلایل اصلی رسوب چربی‌‌های مضر در عروق خونی وجود رادیکال‌های آزاد در بدن است و همان‌طور که عرض کردیم اصلی‌ترین راه مبارزه با رادیکال‌های آزاد مواد آنتی‌اکسیدانی هستند.

خواندن این مقاله
حلوای شیر زعفرانی

نتیجه: یکی از خواص زعفران برای مردان کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی است که به واسطه وجود مواد آنتی‌اکسیدانی در زعفران حاصل می‌شود.

خواص اختصاصی زعفران برای مردان
پس از پرداختن به خواص عمومی زعفران برای مردان حال می خواهیم با تکیه بر مقالات علمی منتشر شده به برخی از خواص اختصاصی زعفران برای مردان بپردازیم.

کاهش عوارض جنسی ناشی از مصرف داروها
یکی از مشکلات مهم امروز مردان و زنان اختلالات جنسی ناشی از مصرف داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین می‌باشد. این دارو اثر خوبی در کنترل افسردگی ماژور دارد اما عوارض جانبی نیز به همراه دارد که ممکن است برای فرد بسیار ناخوشایند باشد. گاهی عملکرد این دارو منجر به عوارض جانبی گسترده‌ای همچون اختلالات جنسی می‌شود.

مکانیسم اصلی این دارو برای کنترل افسردگی مهار بازجذب سروتونین در پایانه‌های عصبی است. این موضوع منجر به حفظ سروتونین در پایانه‌های عصبی و ایجاد حس نشاط و سرزندگی می‌شود و این موضوع می‌تواند در کنترل افسردگی ماژور بسیار موثر باشد.

در یک مطالعه جامع بر روی تعدادی از افراد دارای افسردگی ماژور که در اثر مصرف دارو دچار اختلالات جنسی شده بودند نشان داده شد که مصرف روزانه ۳۰ میلی‌گرم زعفران می‌تواند اثرات مثبت قابل توجهی در تقویت عملکرد جنسی آن‌ها داشته باشد.

زعفران و ناباروری
یکی از عوامل اصلی ناباروی اختلال در اسپرم‌های مردان است و افزایش کیفیت یا تعداد اسپر‌م مردان یکی از راه‌های اصلی درمان ناباروری در مردان به شمار می‌آید.

در یک مطالعه جامع علمی تحت نظر دکتر حیدری و همکاران او و در دپارتمان اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی خرم‌آباد مبنی بر تاثیر زعفران در ناباروری مردان انجام شد به نتایج زیر انجامید.

محققان در این پژوهش دریافتند که زعفران اثر مثبتی بر روی ریخت‌شناسی و تحرک اسپرم‌ها در مردان نابارور دارند اما منجر به افزایش تعداد اسپرم‌های مردان نمی‌شوند. این افزایش کیفیت اسپرم‌ها منجر به بهبود قابل توجهی در روند درمان ناباروی می‌شود.

در این مطالعه که بر روی ۵۲ بیماری انجام شد بهبود قابل توجهی در معیارهای بررسی توانایی جنسی افرادی که ۳ بار در هفته ۵۰ میلی‌گرم زعفران حل شده در شیر را به مدت سه ماه مصرف کردند نشان داده شد.

خواندن این مقاله
100% تاثیر خشکبار بر سلامتی ؟

البته عوامل بسیاری همچون سن شخص و سیگاری بودن یا نبودن آن در نتایج مطالعات انجام شده بر روی تاثیر زعفران سنجیده شده است که هر کدام به تفصیل در مقالاتی که به عنوان منبع قرار داده شده‌اند بررسی شده است.

زعفران و اختلالات نعوظ
یکی از اختلالات شایع و مهم در مردان اختلالات نعوظ است که نقش به سزایی در باروری و همچنین کیفیت زندگی آن‌ها دارد. این اختلال از آن جهت حائز اهمیت است که در بیشتر موارد به دلیل حجب و حیای موجود در کشور ما پنهان می‌شود و فرد را دچار مشکلات روحی عدیده‌ای می‌کند.

در تحقیقات مبنی بر اثر زعفران بر درمان اختلالات نعوظ مردان نشان داده شد که زعفران می‌تواند با افزایش میزان گردش خون و اثرات مثبت و بر بافت اندام‌های تناسلی در روند بهبود و کنترل این اختلال تاثیر مثبتی داشته باشد.

نتایج ۵ تحقیق جامع در مورد تاثیر زعفران بر اختلالات جنسی
در جدول زیر نتیجه تعدادی از تحقیقات در مورد خواص زعفران برای مردان و به طور خاص بهبود اختلالات جنسی آن‌ها آورده شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در قسمت نتایج اصلی تحقیقات غالبا بر اثرگذاری موثر زعفران در اختلالات جنسی اشاره شده است.

در مطالعات شماره ۳، ۴ و ۵ تاثیر مشخص و مستقیم زعفران بر اختلالات نعوظ در مردان به عنوان نتیجه اصلی تحقیقات ذکر شده است.

 

خواص زعفران برای مردان

نکته مهم
مواردی که ذکر کردیم قسمت کوچکی از خواص زعفران برای مردان بود و هنوز بسیاری از خواص این گیاه معجزه آسا شناخته نشده است.

به نظر تیم ماه‌چین و همچنین محقیقین با وجود تمام اطلاعات حاصل از تحقیقات بالینی مبنی بر تاثیر شگرف زعفران بر روی اختلالات جنسی در مردان نمی‌توانیم به طور کامل از این نتایج مطمئن باشیم و با مصرف غیر عاقلانه و افراط سلامت خود و یا خانواده خود را به خطر بیندازیم.

نتیجه مقاله
طبق تحقیقات بالینی معتبر اساتید بر روی خواص زعفران برای مردان و به خصوص خواص زعفران برای بهبود اختلالات جنسی در مردان مصرف زعفران ۳۰ میلی‌گرم در روز برای یک دوره یک‌ماهه می‌تواند بسیار مفید باشد.

مصرف بیش از حد زعفران ممکن است برای سلامتی شخص مضر باشد و منجر به عوارض جانبی شود. زعفران را همیشه و به میزان معتدل مصرف کنید.

منابع
https://www.naturalmedicinejournal.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://www.researchgate.net
https://mahchin.net/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.